Bestsellery
Force 4 kg
Force 4 kg
115,00 zł
szt.
Alpaka & Co.
Alpaka & Co.
112,00 zł
szt.
Haferfrei
Haferfrei
135,00 zł
szt.
Freizeit
Freizeit
125,00 zł
szt.
Bergwiesen-Mash
Bergwiesen-Mash
157,00 zł
szt.
Senior Plus
Senior Plus
172,00 zł 112,00 zł
szt.
Sinfonie
Sinfonie
170,00 zł
szt.
Wiesen-Cobs
Wiesen-Cobs
139,00 zł
szt.
Co to jest lipcówka u koni?
Co to jest lipcówka u koni?

Lipcówka, czyli letnia egzema, a inaczej sezonowe alergiczne zapalenie skóry koni, które jest spowodowane najczęściej nadwrażliwością na jad owadów prowadzi u koni do nadmiernego świądu oraz problematycznych zmian skórnych. Ogólnie mówiąc jest to po prostu alergia, która bardzo uprzykrza życie naszym koniom. Zmiany na skórze konia pojawiają się po ukąszeniu meszek i muchówek, a najbardziej lubiane przez nie miejsca to klatka piersiowa, głowa i uszy, okolice grzywy, ogona, kończyn oraz na szyi, ale objawy zapalenia mogą występować na całym ciele konia. Jak sobie radzić z lipcówką? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

Spis treści

  1. Jak rozpoznać lipcówkę u koni?
  2. Jakie są przyczyny lipcówki?
  3. Jak przebiega lipcówka?
  4. Jak leczyć lipcówkę?

Jak rozpoznać lipcówkę u koni?

Do rozpoznania alergii niezbędny jest lekarz weterynarii, który po badaniu klinicznym zmian skórnych i wywiadzie klinicznym z właścicielem jest w stanie postawić diagnozę. Na taką wizytę należy się przygotować na pytania, które mogą zostać zadane, czyli: czy koń wykazuje oznaki świądu oraz czy problemy skórne pojawiają się tylko o określonych porach roku, a także w jakich porach dnia koń przebywa na padoku lub pastwisku, czy zostaje on również na dworze na noc.

Obecnie najlepszą diagnostyką lipcówki jest analiza objawów takich jak:

  • Specyficzne rozmieszczenie śladów po ukąszeniach,
  • Sezonowość występowania problemów skórnych oraz wzmożonego świądu,
  • Reakcja konia na całkowity brak kontaktu z owadami (w tym przypadku należy przeprowadzić testy- w tym celu wstawia się konia do zacienionej stajni na 2-4 tygodnie, gdzie nie będzie owadów).

Inne metody rozpoznawania: próby testów śródskórnych, gdzie wstrzykuje się czynnik alergizujący i czeka się na odpowiedź organizmu konia oraz badania osocz krwi są niedokładne oraz dają niejednoznaczne rezultaty. Są to metody, z których się zazwyczaj nie korzysta w celach diagnostyki.

Jakie są przyczyny lipcówki?

Przyczyną alergicznego zapalenia skóry są muchówki Culicoides spp, czyli krwiopijne, malutkie owady, które osiągają wielkość 1 mm. W ich ślinie są zawarte alergeny, które wywołują reakcję alergiczną. Z racji bardzo małych rozmiarów są ciężko zauważalne, a żeby dostać się do skóry konia muszą się najpierw przecisnąć między sierścią, a dopiero następnie konia ukąsić. Drugim owadem, który wywołuje lipcówkę u koni są meszki Simulium. Niestety końscy alergicy mogą również wykazywać nadwrażliwość na ukąszenia innych owadów. Są również przeprowadzone badania, które potwierdzają, że lipcówka jest chorobą dziedziczną i nie należy rozmnażać koni, które na nią chorują.

Jak przebiega lipcówka?

Schemat jest bardzo prosty: na skórze uczulonego konia pojawiają się swędzące pęcherzyki, krostki i grudki, które następnie zaczynają się sączyć i powstają skorupki na ciele konia. Z racji, że te zmiany są bardzo swędzące koń uporczywie próbuje się drapać, często używając do tego przedmiotów, które znajdują się w jego najbliższym otoczeniu. Drapanie powoduje powstawanie zranień i uszkodzeń skóry, które są powodem dostawania się bakterii przez co wdają się zakażenia, przez co zmiany pozostają nawet po ustąpieniu inwazji muchówek i meszek. Zmiany skórne, które są leczone i nie są rozdrapywane znikają, gdy tylko sezon na te owady się kończy. Trzeba jednak pamiętać, że im dłuższy koń ma kontakt z owadami, tym wydłuża się okres leczenia, a zmiany skórne są bardziej nasilone. Nie można bagatelizować samych objawów, ponieważ problem dermatologiczny może być przyczyną bardzo silnej reakcji alergicznej, która prowadzi do wstrząsu, a w konsekwencji do śmierci konia.

Jak leczyć lipcówkę?

Najbardziej oczywistą metodą leczenia jest całkowite wyeliminowanie owadów z otoczenia, w którym żyje koń. Jest to niestety niewykonalne, ponieważ wiązałoby się to z zamknięciem konia w szczelnym boksie, gdzie nie dostaną się owady oraz brak możliwości wypuszczania go na padoki lub pastwiska- a jest to niezgodne z dobrostanem koni. Na szczęście na pomoc przychodzą nam derki siatkowe oraz maski na głowy koni. Alergicy powinni mieć zapewnione derki siatkowe, które osłaniają całe ich ciało: derka powinna być wyposażona w kaptur oraz klapę pod brzuch. Dodatkowo na głowę należy założyć maskę siatkową z zasłoniętymi uszami- maski dodatkowo będą chronić oczy koni przed promieniami słonecznymi. Skuteczne tutaj okaże się dodatkowe zabezpieczenie konia preparatami odstraszającymi owady, który najczęściej występuje w formie sprayu- należy nimi po prostu popsikać konia, można również zastosować go na ściany boksu. Do diety można wprowadzić zioła, które będą później wydalać wraz z potem nieprzyjemny zapach, który będzie odstraszał owady: jest to czystek i czosnek.

Bardzo ważne w trakcie leczenia jest utrzymywanie higieny w miejscach, gdzie występują zmiany skórne, na które stosuje się również miejscowo leki przepisane przez lekarza weterynarii. Do innych metod leczenia należy również terapia lekami sterydowymi, ale stosuje się tą metodę tylko wtedy, gdy świąd jest już bardzo duży i nasilony, ponieważ sterydy są obciążeniem dla organizmu konia. Można również zastosować immunoterapię, czyli po prostu odczulanie konia na dany alergen. Jest to bardzo droga forma leczenia, która również nie zawsze przyniesie zamierzony efekt, ponieważ koń może być uczulony na większą ilość owadów lub może mieć słaby układ odpornościowy.

Końskich alergików można również wspierać od środka, dobierając odpowiednie żywienie i suplementy.


W naszym sklepie możecie znaleźć zarówno paszę dla koni cierpiących na egzemę letnia jak i suplement:

*Exzem Musli: https://marstall.pl/pl/p/ExZem-Musli/70

*Exzem Plus: https://marstall.pl/pl/p/ExZem-Plus/83

 

 

Autor: Agata Pęśko

Artykuł napisany pod nadzorem: - lek. wet. Aleksandra Naleszkiewicz-Kędra

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl