Wszystko co powinieneś wiedzieć o meszu
Wszystko co powinieneś wiedzieć o meszu

Mesz dla koni jest naturalną, zdrową alternatywą dla innych pasz. Mesz czyni konie zdrowszymi poprzez dostarczanie im niezbędnych składników odżywczych, których potrzebują w swojej diecie. Może również pomóc w zapobieganiu chorobom takim jak kolka lub ochwat. Łatwo jest zrobić mesz samemu w domu lub kupić gotową mieszankę. Zajmie Ci to tylko 15 minut.

 

Spis treści

  1. Co to jest mesz dla koni?
  2. Jak zrobić mesz dla konia?
  3. Mesz dla koni bez owsa?
  4. U jakich koni stosować mesz?
  5. Jaki mesz dla konia wybrać?
  6. Jakie są zalety stosowania meszu dla koni?
  7. Kiedy podawać mesz dla konia?
  8. Jaki mesz wybrać dla koni wrzodowych?

Co to jest mesz dla koni?

Mesz jest to mieszanka paszowa uzupełniająca dla koni do podawania na mokro, po wcześniejszym zalaniu ciepłą, ale nie wrzącą wodą. Zalany mesz zostawiamy na około 15 minut, żeby przestygł, uwolnił śluz z siemienia lnianego oraz napęczniał. Gdy decydujemy się na mesz to podajemy go koniom regularnie, co drugi dzień (nie rzadziej, nie częściej) jako posiłek dodatkowy lub zamiennie np. z kolacją. Jest on lekkostrawny, a zarazem odżywczy i pożywny. Doskonale pobudza apetyt.

Jak zrobić mesz dla konia?

Jeżeli nie chcemy kupować gotowych meszy dostępnych na rynku możemy zdecydować się na zrobienie go samemu. Najważniejszym i najbardziej wartościowym składnikiem meszu jest siemię lniane- zawiera ono śluzy roślinne, które wykazują działanie ochronne na błonę śluzową przewodu pokarmowego, co chroni żołądek przed powstawaniem wrzodów oraz łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Dodatkowo jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które korzystnie wpływają na stan skóry, sierści i kopyt oraz wiele procesów, które zachodzą w końskim organizmie. Innymi głównymi składnikami meszu są otręby pszenne, często owies i woda. Należy jednak pamiętać, że samodzielne przygotowywanie meszu to proces pracochłonny i długotrwały. W pierwszej kolejności musimy zagotować siemię lniane do momentu wytworzenia śluzu. Następnie dolać ciepłej wody, dodać owies, a wszystko zasypać otrębami pszennymi i zostawić pod przykryciem na około 2 godziny.

Mesz dla koni bez owsa?

Szukając meszu dla koni, często spotykamy się ze stwierdzeniem, że ma być on bez dodatku owsa. Duża ilość właścicieli koni nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że bezowsowy nie znaczy bezzbożowy. Oczywiście są mesze, które nie zawierają owsa, ale zawierają inne zboża jak np. otręby pszenne czy jęczmienne. Decydując się na mesz, musimy mieć pewność jakiego meszu potrzebujemy i bardzo starannie czytać składy.

U jakich koni stosować mesz?

Mesz jest mieszanką, którą można podawać wszystkim grupom i typom koni. Jest on odpowiedni dla koni bez względu na wiek czy wykonywaną pracę. Ważne jest to, aby dobrać odpowiedni mesz dla potrzeb konkretnego konia. Podawanie meszu jest rekomendowane przede wszystkim koniom cierpiącym na różne zaburzenia metaboliczne, schorzenia układu pokarmowego, po przebytych chorobach i operacjach, a także jest wskazany dla koni kolkujących. Sprawdzi się on również idealnie przy koniach pracujących, a także koniach starszych, które mają problemy z uzębieniem.

Jaki mesz dla konia wybrać?

Wybierając mesz zwróćmy uwagę na jego skład. Jak wcześniej mówiliśmy- najważniejszym aspektem jest zawartość siemienia lnianego oraz makucha lnianego. Jeżeli mesz nie ma tych składników w składzie to nie będzie on pełnowartościowy. Reszta komponentów jest zależna od potrzeb poszczególnych koni- jeżeli koń ma problemy oddechowe- wybierzmy ten z zawartością ziół, a gdy mamy konia wrzodowego- zdecydujmy się na bezzbożowy. Jeśli mamy konia, który nie ma żadnych dolegliwości, możemy kupić zwykły, klasyczny mesz- u Nas jest to Mash.

MASH 15kg mesz dla koni

Marstall Mash
lekkostrawna mieszanka do
skarmiania na ciepło

Cena: 141,00 zł 141.00

towar niedostępny

Jakie są zalety stosowania meszu dla koni?

Zalet, które płyną z wprowadzenia meszu do diety naszego konia jest bardzo wiele. Jest to nie tylko urozmaicenie diety, poprawa apetytu, ale także:

  • Wsparcie i pozytywny wpływ na perystaltykę jelit,
  • Działanie oczyszczające,
  • Wsparcie procesów trawiennych i procesów metabolicznych,
  • Dostarczenie witamin, minerałów i składników odżywczych,
  • Dodatkowe nawodnienie organizmu,
  • Zabezpieczenie i odbudowa ścian błon śluzowych żołądka i jelit,
  • Łagodzenie podrażnień i stanów zapalnych.

Kiedy podawać mesz dla konia?

Mesz możemy podawać cały rok. W zimę wskazane jest podawanie go na ciepło w celu ogrzania organizmu konia, a w lato zanim podamy mesz dobrze jest go ostudzić- będzie wtedy idealnie się sprawdzał jako dodatkowe nawodnienie końskiego organizmu. Dobrze jest również podawać mesz w okresie zmiany sierści czy w okresach stresujących, jak transport czy zawody lub gdy koń ma problemy z apetytem- jest bardzo duża szansa, że pachnący i smakowity mesz skusi konia do jedzenia.

Jaki mesz wybrać dla koni wrzodowych?

Dla koni wrzodowych powinniśmy zdecydować się na mesz przede wszystkim bezzbożowy. Bardzo ważne jest, aby był bogaty we włókno, które będzie stymulować rozwój pozytywnej flory bakteryjnej układu pokarmowego oraz miał obniżony poziom skrobi i cukrów. Dodatkowo w składzie powinien mieć wysoki udział siemienia lnianego lub makucha lnianego, w celu odbudowy i zabezpieczenia błon śluzowych ścian żołądka oraz jelit. W naszym sklepie jest to Bergwiesen-Mash.

Bergwiesen-Mash 15kg mesz dla koni

Bezzbożowy mesz
dla koni
Bergwiesen-Mash

Cena: 157,00 zł 157.00

towar niedostępny

 

Autor: Agata Pęśko

Artykuł napisany pod nadzorem: - lek. wet. Aleksandra Naleszkiewicz-Kędra

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl