Zobacz Bestsellery
Complete 20kg
Complete 20kg

120,00 zł

szt.
Wiesen-Cobs 20kg
Wiesen-Cobs 20kg

115,00 zł

szt.
Force 10 kg WOREK
Force 10 kg WOREK

140,00 zł

szt.
Force 20 kg
Force 20 kg

250,00 zł

szt.
Wiesen-Chips 15kg
Wiesen-Chips 15kg

90,00 zł

szt.
Gastro-Müsli 20kg
Gastro-Müsli 20kg

150,00 zł

szt.
Vito 20kg
Vito 20kg

165,00 zł

szt.
Force 10 kg bucket
Force 10 kg bucket

180,00 zł

szt.
Jak dobierać dawki zależnie od wykonywanej pracy
Zapotrzebowanie - czyli jak dobierać dawki zależnie od wykonywanej pracy

Jak się zmienia zapotrzebowanie konia na energię, białko i inne składniki odżywcze zależnie od intensywności wykonywanej pracy?

Zapotrzebowanie dla przeciętnego konia półkrwi o wadze 600 kg prezentuje się następująco:

Przyjmuje się, że aby pokryć pełne zapotrzebowanie konia w spoczynku lub lekko pracującego, wystarczy siano w ilości 1,5-2% masy ciała i/lub pastwisko odpowiedniej jakości. Jeśli mamy dostęp do siana o bogatym i różnorodnym składzie, z dobrych łąk, w większości przypadków rzeczywiście nie będzie potrzeby uzupełniania diety konia paszami treściwymi ani dodatkowej suplementacji, ponieważ takie siano dostarcza zarówno energii, jak i pierwiastków śladowych w wystarczających ilościach.

Sytuacja zmienia się całkowicie w przypadku koni w treningu sportowym - podczas gdy zapotrzebowanie na energię rośnie adekwatnie względem jego potrzeb w stanie spoczynku (maksymalnie o 60-70%), zużycie białka wzrasta niemal dwukrotnie, selenu czterokrotnie, zaś witaminy E – aż ośmiokrotnie!

Selen i witamina E to silne antyoksydanty neutralizujące stres oksydacyjny w mięśniach wywołany intensywnym treningiem, dlatego u koni sportowych zużycie tych składników odżywczych gwałtownie wzrasta. Skutkiem niedoboru jest przedłużająca się regeneracja mięśni po treningu, sztywność, bolesność, a nawet rozpad komórek mięśniowych.

Gleby w Polsce są bardzo ubogie w selen. Zawartość tego pierwiastka waha się w przedziale 0,03 – 0,06 mg na kg siana. Nawet przy założeniu, że skarmiamy siano z nawożonych łąk i o wysokiej wartości odżywczej, skarmiając je w ilości 12 kg dziennie pokryjemy minimalne zapotrzebowanie stojącego konia w 75%. Nieco łatwiej dostępna jest witamina E - dobrym jej źródłem jest m.in. świeża trawa, jednak proces suszenia niezbędny przy pozyskiwaniu siana neutralizuje niemal 85% jej zawartości, dlatego suplementowanie tej witaminy ma szczególne znaczenie poza sezonem pastwiskowym oraz dla koni, które nie mają dostępu do pastwiska.

Przy założeniu, że koń w wyczerpującym treningu dostaje dziennie 10 kg dobrego jakościowo siana i w uzupełnieniu jedynie owies, aby pokryć w pełni jego zapotrzebowanie na witaminę E i selen musiałby zjeść odpowiednio 73 i 88 kilogramów owsa! Nie ma zatem takiej możliwości, by jednostronne żywienie sianem i owsem wystarczyło, by utrzymać konia sportowego w dobrej formie.

Dla porównania, pełne pokrycie zapotrzebowania na ww. substancje odżywcze uzyskamy stosując pełnoporcjowo paszę Champion w ilości do 4 kg dziennie lub Sensation-Pro w ilości 2 kg dziennie w uzupełnieniu do 2 kg owsa.

Wniosek? To nie zawartość energii czy białka warunkuje nam dawkowanie danej paszy, a zawartość selenu i witaminy E. Nie ulega wątpliwości, że przekarmianie koni paszami treściwymi jest dla nich dalece niekorzystne – warto zatem wybierać pasze charakteryzujące się wysoką zawartością tych składników odżywczych i zadawać je w odpowiednio mniejszych dawkach.

Ma to znaczenie nie tylko w przypadku koni sportowych, u których zapotrzebowanie jest najwyższe, ale także u koni z nadwagą, dla których dawki pasz treściwych powinny być zredukowane do minimum. Aby utrzymać ich wydajność w pracy i dobre samopoczucie mimo diety redukcyjnej, należy wybierać wysoko zmineralizowane pasze do zadawania w małych ilościach (Sensation-Pro, Sensation-Free, Optimal, Faser-Light, Islander Robust-Musli) lub stosować odpowiednia suplementację (Vitamin E & Selen) – dzięki temu pokryjemy pełnie zapotrzebowanie na mikroelementy i witaminy nie podnosząc kaloryczności całej dawki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl