Mesz jest to mieszanka paszowa uzupełniająca dla koni do podawania na mokro, po wcześniejszym zalaniu ciepłą, ale nie wrzącą wodą. Zalany mesz zostawiamy na około 15 minut, żeby przestygł, uwolnił śluz z siemienia lnianego oraz napęczniał. Gdy decydujemy się na mesz to podajemy go koniom regularnie, co drugi dzień (nie rzadziej, nie częściej) jako posiłek dodatkowy lub zamiennie np. z kolacją. Jest on lekkostrawny, a zarazem odżywczy i pożywny. Doskonale pobudza apetyt.
Lipcówka, czyli letnia egzema, a inaczej sezonowe alergiczne zapalenie skóry koni, które jest spowodowane najczęściej nadwrażliwością na jad owadów prowadzi u koni do nadmiernego świądu oraz problematycznych zmian skórnych. Ogólnie mówiąc jest to po prostu alergia, która bardzo uprzykrza życie naszym koniom. Jak sobie radzić z lipcówką? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.
Wysokie temperatury i upały dają się we znaki nie tylko nam, ale również naszym koniom. W takie dni bardzo ważny jest stały dostęp do wody nie tylko w boksie, ale również i na pastwisku. Trzeba również pamiętać, że w upalne dni konie piją znacznie więcej, dlatego należy przeprowadzać regularne kontrole ilości wody, czy nie jest jej za mało, czy się nie skończyła, albo jej resztka za bardzo nie nagrzała.
Wrzody to nic innego jak zapalenia, nadżerki i owrzodzenia ścian błon śluzowych żołądka i jelit, które są bardzo bolesne dla koni i mają szereg konsekwencji. Choroba wrzodowa jest już chorobą cywilizacyjną u koni i dotyka ona aż 80-90% populacji wszystkich koni w każdym wieku, a także typów i ras.
Szybko, obiektywnie i - co najważniejsze - samodzielnie! Skala BCS to doskonałe narzędzie do oceny kondycji Twojego konia. Jeśli ciężko Ci obiektywnie ocenić, czy Twój koń jest dobrej formie, ten wpis jest właśnie dla Ciebie.
Leczenie wrzodów u koni przebiega wielotorowo. Po pierwsze – leki zapisane przez weterynarza. Po drugie – odpowiednia dieta. Po trzecie – zioła i suplementacja. Po czwarte – redukcja stresu.
Pora na „Chwilę prawdy” i „Dlaczego ja” – czyli jak wygląda diagnostyka i dlaczego akurat Was spotkało to fatum.
Czy możemy wychwycić wcześniej, że z naszym podopiecznym dzieje się coś niedobrego? Oczywiście, że tak!
RAO to przewlekłe i nieuleczalne schorzenie dróg oddechowych, które w swoim przebiegu jest bardzo podobne do astmy u ludzi. Szybkie rozpoznanie i wdrożenie leczenia może jednak znacząco spowolnić, a nawet zatrzymać rozwój choroby ma lata.
W okresie letnich upałów jak bumerang wraca temat prawidłowego nawodnienia, a właściciele koni szturmują sklepy jeździeckie siejąc spustoszenie na półkach z elektrolitami. Czym one są, po co się je podaje i w jakich okolicznościach?
Tym razem poruszymy temat energii - czyli jak rozsądnie dobierać dawki pasz treściwych jesienią i zimą oraz dlaczego więcej nie zawsze znaczy lepiej :) Kilka słów o żywieniu koni rekreacyjnych...
O grudzie i infekcjach oraz jesiennych spadkach wagi - skąd się biorą i jak wspomagać konie odpowiednim żywieniem?
Przed naszymi końmi trudny czas. Co na nie czyha w okresie jesiennym i jak pomóc im przetrwać do wiosny w dobrym zdrowiu i kondycji?
Kiedy melasa jest cennym dodatkiem do pasz, a kiedy należy ją ograniczać lub wyeliminować z końskiej diety?
Czy zastanawiałeś się, jakie realnie zapotrzebowanie ma Twój koń na energię i składniki odżywcze zależnie od pracy, jaką wykonuje? Jeśli dotychczas sądziłeś, że wraz z rosnącym obciążeniem wzrasta przede wszystkim zużycie energii, koniecznie przeczytaj ten wpis.
Białko - kiedy przyjaciel, kiedy wróg? Dlaczego zawartość protein w paszy jest tak ważna i jak dobierać produkty do konkretnych koni i ich potrzeb?
Jedni właściciele nie wyobrażają sobie bez sieczki dla koni, końskiego posiłku, inni uważają je za zbędną pozycję w budżecie. Wyjaśniamy, dlaczego warto wprowadzić sieczki dla koni do codziennej diety.
Wiedzieliście, że konie pod względem układu trawiennego są najbardziej podobne do świnek morskich? Koński przewód pokarmowy jest unikalny. Przekonaj się, jak bardzo.