Bestsellery
Force 4 kg
Force 4 kg
115,00 zł 98,00 zł
szt.
Alpaka & Co.
Alpaka & Co.
112,00 zł
szt.
Haferfrei
Haferfrei
135,00 zł
szt.
Freizeit
Freizeit
125,00 zł
szt.
Bergwiesen-Mash
Bergwiesen-Mash
157,00 zł 133,00 zł
szt.
Senior Plus
Senior Plus
172,00 zł
szt.
Sinfonie
Sinfonie
170,00 zł
szt.
Wiesen-Cobs
Wiesen-Cobs
139,00 zł 118,00 zł
szt.
Alert wrzodowy cz. III - Jak leczyć wrzody u konia? 0
Alert wrzodowy cz. III - Jak leczyć wrzody u konia?

1. Leczenie farmakologiczne

Leki na wrzody u koni to przede wszystkim substancje obniżające wydzielanie kwasu żołądkowego. Dzięki temu owrzodzone ściany żołądka mają możliwość się zregenerować, a dolegliwości bólowe wynikające z drażnienia ich kwasem dość szybko ustępują. Są różne preparaty, zarówno w formie past jak i saszetek, jednak substancja czynna pozostaje taka sama, czyli omeprazol. Jest to najdroższy składnik kuracji, zaś podstawowe leczenie zależnie od stadium choroby trwa od 3 do 6 tygodni.

Dodatkowym lekiem stosowanym w terapii równolegle z omeprazolem jest Ulgastran, czyli zawiesina o odczynie zasadowym w formie syropu. Ten preparat na wrzody u koni działa miejscowo tworząc warstwę ochronną na powierzchni błony śluzowej żołądka i zabezpieczając ją przed działaniem kwasu.

2. Dieta czyli odpowiednia pasza dla koni z wrozdami

Choć zastosowanie leków jest konieczne, decydującym czynnikiem w przebiegu leczenia jest jednak dieta. Zalecenia dietetyczne dla koni wrzodowych są uniwersalne i można je stosować także u zdrowych koni jako element profilaktyki.

 • Zapewnienie koniowi stałego dostępu do paszy objętościowej – to absolutna podstawa, zarówno leczenia, jak i profilaktyki. Przy ograniczonym dostępie do siana dobrej jakości idealnym uzupełnieniem diety są nasze produkty z alpejskiego siana:
  • Wiesen-Cobs – czyli klasyczne trawokulki. Uwielbiane nawet przez wybredne konie, idealnie nadają się na odpas koni zbyt chudych oraz do przemycania nielubianych suplementów czy leków. Trawokulki wymagają namoczenia przed podaniem.
  • Wiesen-Fasern – czyli alpejskie siano w formie sieczki. Dodane do porcji paszy wydłuży czas jedzenia posiłku.
  • Wiesen-Chips – wygodny produkt w formie chipsów, przeznaczony do skarmiania na sucho jako dodatek do paszy lub podstawa treściwych posiłków.
 • Dzielenie paszy treściwej na wiele małych porcji – duże posiłki dodatkowo stymulują żołądek do wydzielania kwasu. Porcja dla konia wrzodowego nie powinna przekraczać 1g/kg masy ciała, co w praktyce daje 550 – 600 g na raz dla dużego konia. To mniej niż jedna standardowa miarka paszy!
 • Dodawanie sieczki do każdego posiłku – najlepiej w proporcjach 1:1. Najlepiej sprawdza się sieczka z lucerny, która ze względu na wysoką zawartość wapnia szczególnie skutecznie neutralizuje kwaśne pH żołądka. Wszystkie nasze pasze dedykowane koniom wrzodowym już zawierają sieczkę, zaś struktura samej paszy zmusza konia do dokładnego żucia.

UWAGA! Nie każda sieczka nadaje się dla konia wrzodowego! Wybieraj miękkie sieczki pozbawione melasy. Twarda, zdrewniała sieczka o ostrych krawędziach może mechanicznie podrażniać żołądek!

 • Zredukowanie lub rezygnacja ze zboża – najlepszym wyborem dla konia wrzodowego będzie pasza pozbawiona zboża, jednak jeśli z przyczyn ekonomicznych lub jakichkolwiek innych wiadomo, że koń będzie je jadł, nie należy z niego rezygnować w czasie trwania leczenia. Powszechnie mówi się, że koniom wrzodowym nie należy podawać owsa. Tymczasem dotyczy to wszystkich zbóż, spośród których owies jest tak naprawdę najmniej szkodliwy, ponieważ zawiera najwięcej włókna, a najmniej skrobi. W naszej ofercie znajdziecie cały szereg pasz dla koni wrzodowych:
  • Vito – bez zboża, bez melasy, dla koni w treningu lub chudych.
  • Faser-Light – bez zboża, bez melasy, dla koni niepracujących lub z nadwagą.
  • Sensation-Free – bez zboża, bez melasy, pasza o bardzo bogatym składzie do niskiego dawkowania. Dla koni rekreacyjnych.
  • Sensation-Pro – bez melasy, o niskiej zawartości skrobi i cukrów. Dla koni w treningu sportowym.
  • Amino-Sport Müsli – o obniżonej zawartości skrobi i cukrów, wysokoenergetyczna pasza dla koni w treningu sportowym. Dla konia wrzodowego powinna stanowić jedynie dodatek do podstawowej bezzbożowej diety, najlepiej do posiłku tuż przed treningiem, by zwiększyć poziom energii.
 •  Włączenie do diety olejów – obniżenie zawartości skrobi i ogólnie porcji zadawanych pasz w oczywisty sposób redukuje podaż energii, którą w bezpieczny dla konia sposób możemy uzupełnić włączając do codziennej diety olej:
  • Lein-Diestel-Öl, czyli olej lniany. Charakteryzuje się wysoką zawartością kwasów tłuszczowych omega-3. Jest bardzo dobrym źródłem energii i widocznie poprawia kondycję skóry i sierści.
  • Schwarzkümmel-Öl, czyli olej z czarnuszki, to remedium na wiele schorzeń znane i stosowane w ziołolecznictwie od tysiącleci. Wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, a dodatkowo zabezpiecza błonę śluzową żołądka.
  • Hanf-Öl, czyli olej konopny. Hamuje procesy zapalne w organizmie, wspiera odporność konia i poprawia wygląd okrywy włosowej.

UWAGA! Oleje wprowadzamy do diety stopniowo . Zbyt szybkie wprowadzanie oleju może poskutkować biegunką.

 • Regularne podawanie meszu – głównym składnikiem każdego meszu jest siemię lniane, czyli remedium na wszelkie zaburzenia pracy układu pokarmowego. Podczas gotowania siemienia wydziela się śluz, który zabezpiecza błonę śluzową żołądka i jelit przed działaniem kwasów, a także przyspiesza pasaż treści jelitowej zapobiegając kolkom. W ramach profilaktyki kolkowej podawaj koniowi codziennie jedną porcję bezzbożowego meszu Bergwiesen-Mash, o specjalnej recepturze dla koni wrzodowych.

UWAGA! Zbyt duże porcje siemienia lnianego podawane regularnie mogą powodować ograniczenie wchłaniania składników odżywczych z paszy.

3. Suplementacja

Czyli zioła na wrzody u koni. A właściwie nasiona, kiełki i preparaty na bazie leczniczych ziół:

 • Magen-Schutz – czyli kiełki brokułów. Wspierają procesy regeneracyjne dzięki zawartości czystych antyoksydantów, glukozynolanów i flawonoidów, które wykazują działanie antybakteryjne, przeciwzapalne oraz stabilizujące środowisko żołądka i jelit.
 • Sonnenline – czyli żółte siemię lniane, które można podawać koniowi bez gotowania.
 • ProGastro – naukowo przetestowany produkt z linii weterynaryjnej, o działaniu probiotycznym, prebiotycznym i zabezpieczającym błonę śluzową żołądka. Intensywnie wspomaga procesy gojenia, zaś podawany profilaktycznie znacząco redukuje ryzyko nawrotu choroby.

Jednym z głównych czynników chorobotwórczych jest wysoki poziom kortyzolu, dlatego szczególnie w pierwszej fazie leczenia musimy ograniczyć koniowi stresowe sytuacje do minimum. W wielu przypadkach sprowadza się to do ograniczenia użytkowania konia - czasem wystarczy zmniejszyć presję na treningach i przez kilka tygodni pojeździć lżej, a czasem trzeba zrezygnować z jazdy na jakiś czas. Są jednak przypadki, gdzie zaleca się odstawienie konia od pracy całkowicie nawet na cały miesiąc - dotyczy to szczególnie temperamentnych i nerwowych koni.

Jak widzicie, odpowiednia dieta jest podstawowym elementem profilaktyki choroby wrzodowej i nie warto na niej oszczędzać. Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Przytłoczeni nadmiarem informacji? Pamiętajcie, że nie musicie mierzyć się z tym sami – jesteśmy dla Was dostępni codziennie, by odpowiadać na wszelkie pytania i wątpliwości odnośnie żywienia Waszych koni oraz układać plany żywieniowe uwzględniające wszystkie Wasze potrzeby, również finansowe. Zapraszamy do kontaktu!

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl