Bestsellery
Wiesen-Cobs
Wiesen-Cobs
85,00 zł
szt.
Force
Force
65,00 zł
Sinfonie
Sinfonie
102,00 zł
Freizeit
Freizeit
69,00 zł
szt.
Western Struktur-Müsli
Western Struktur-Müsli
95,00 zł
szt.
Alpaka & Co.
Alpaka & Co.
76,00 zł
szt.
Bonus Apfel+Karotte
Bonus Apfel+Karotte
27,00 zł
szt.
Vito
Vito
110,00 zł
szt.
Torba do karmienia
Torba do karmienia
30,00 zł
szt.
Champion
Champion
105,00 zł
szt.
Kollagen
Kollagen
214,00 zł
szt.
Magnesium
Magnesium
129,00 zł
Sieczki - z czego, dlaczego i dla kogo? 0
Sieczki - z czego, dlaczego i dla kogo?

Jedni właściciele nie wyobrażają sobie bez nich końskiego posiłku, inni uważają je za zbędną pozycję w budżecie - mowa oczywiście o sieczkach.

Tymczasem koncept dodawania sieczek do paszy treściwej jest w Polsce powszechnie znany. Zapomniany już dzisiaj obrok, którym karmiono ciężko pracujące konie pociągowe, oprócz słusznej porcji owsa zawierał również dodatek sieczki słomianej - to wszystko w celu spowolnienia jedzenia i zmuszenia konia do dokładnego przeżuwania paszy. Dzięki temu nie tylko redukowano ryzyko zadławienia, ale też czyniono cały posiłek lżej i lepiej strawnym dla konia.

Zjedzenie 1 kilograma paszy objętościowej zajmuje koniowi ok. 40 minut, zaś 1 kilograma owsa - jedynie 10 minut. Im dłużej koń przeżuwa paszę, tym dokładniej jest ona rozdrobniona i wymieszana ze śliną - wówczas porcja pokarmu zyskuje większą objętość i jest poddawana działaniu enzymów trawiennych w żołądku i jelicie cienkim przez dłuższy czas. W efekcie pasza jest lepiej wykorzystywana przez konia.

Ślina nie tylko ułatwia przełykanie pokarmu - przede wszystkim zabezpiecza przewód pokarmowy:

 • nawilża śluzówkę jamy ustnej i przełyku
 • rozcieńcza cukry ze spożytego pokarmu
 • ma działanie antybakteryjne oraz czyszczące, niszcząc ścianki niektórych komórek bakteryjnych oraz hamując ich wzrost
 • łagodzi skutki (neutralizuje) działania kwasów oraz kontroluje poziom pH w jamie ustnej dzięki dwuwęglanowi
 • remineralizuje szkliwo przy pomocy wapnia oraz fosforanu
 • regeneruje tkanki
 • dwuwęglan zabezpiecza proteiny przed działaniem kwasu solnego i buforuje pH treści żołądkowej

Ten ostatni aspekt ma szczególne znaczenie w profilaktyce i leczeniu choroby wrzodowej, która u koni jest niestety coraz częściej diagnozowana.

Konie są zwierzętami szczególnie narażonymi na owrzodzenia błony śluzowej żołądka - ich żołądek, przystosowany do niemal ciągłego trawienia włóknistego pokarmu w niewielkich porcjach, wydziela kwas solny przez cały czas. Dodatkowo żołądek składa się z części gruczołowej - zabezpieczonej przed działaniem soku żołądkowego - jak i bezgruczołowej, niezabezpieczonej. Im większa objętość dobrze naślinionej paszy, tym niższe pH w żołądku i mniejsze ryzyko podrażnienia błony śluzowej żołądka.

Kolejnym nieocenionym atutem sieczek jest dodatkowa porcja pełnowartościowego włókna (źródła wolnouwalnianej energii, bezpiecznej dla koni pobudliwych i chudych oraz rekonwalescentów) oraz wielu innych składników odżywczych zależnie od składu konkretnego produktu. Dobra sieczka będzie też świetnym uzupełnieniem dla siana, które w Polsce niestety nie jest najbardziej kaloryczne i bogate w witaminy i minerały, a często też nie jest skarmiane w wystarczających ilościach.

Co można znaleźć w gotowej sieczce? Obecnie producenci różnych marek paszowych oferują bardzo szeroki wybór produktów tego typu, choć w szczególności można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów:

 • sieczki z traw i ziół - urozmaicone uzupełnienie lub alternatywa dla zwykłego siana charakteryzująca się umiarkowaną zawartością białka. Może zastąpić część lub całość paszy treściwej w diecie koni otyłych i cierpiących na schorzenia metaboliczne, a także uzupełnić posiłki koni chudych i nerwowych, które się "spalają" i słabo wykorzystują paszę.
 • sieczki z lucerny - lucerna to najbardziej wartościowa roślina pastewna, charakteryzująca się bardzo wysoką zawartością białka (nawet 18%) oraz wapnia (stosunek Ca:P wynosi 5:1). Doskonale sprawdza się jako uzupełnienie białka w diecie koni pracujących, hodowlanych i rosnących oraz jako balancer posiłków bazujących na zbożach, które zawierają sporą nadwyżkę fosforu. Ze względu na szczególnie wysoką podaż białka lucerna nie powinna być skarmiana koniom w ilości większej, niż 2 kg dziennie (wyższe dawki można ewentualnie stosować w diecie źrebnych i karmiących klaczy). Dodatkowo lucerna ma silne właściwości alkalizujące, pozwalające na buforowanie pH treści żołądkowej, dlatego sieczki na bazie lucerny są najbardziej odpowiednie dla koni cierpiących na chorobę wrzodową. 
 • miksy - produkty na bazie różnych gatunków traw i ziół, lucerny, a także słomy i niekiedy specjalnych dodatków poprawiających smak i zapach, jak susz z owoców. Na ogół są to już zbilansowane produkty o odpowiednich proporcjach wszystkich składników odżywczych, którymi można z powodzeniem zastąpić część paszy treściwej u koni, które tego potrzebują.

Powszechnie do sieczek dodaje się olej oraz melasę w celu poprawy konsystencji i smaku produktu - dodatek jednego lub obu wiąże najbardziej pylistą frakcję paszy (np. drobne listki koniczyny, które po wysuszeniu rozpadają się na pył) oraz sprawia, że jest ona mniej sucha i znacznie chętniej zjadana przez konie. Należy jednak unikać produktów o szczególnie wysokiej zawartości tych dodatków z poniższych względów:

 • melasa jest produktem ubocznym produkcji cukru spożywczego i zawiera 75% cukrów, w tym 50% sacharozy. Niewątpliwie poprawia smak zarówno sieczek jak i pasz musli, dodatkowo jest bogatym źródłem wapnia, żelaza i witamin z grupy B. Zbyt wysoka zawartość melasy może jednak powodować przyklejanie się przeżuwanej paszy do zębów, zwiększając ryzyko wystąpienia stanów zapalnych i ubytków w jamie ustnej. Co więcej, roztwory cukru podrażniają błonę śluzową żołądka i jelit, dlatego powinny być eliminowane w diecie koni cierpiących na chorobę wrzodową. Melasa powinna być również bezwzględnie eliminowana z diety koni cierpiących na EMS i chorobę Cushinga, oraz koni podatnych na ochwat.
 • olej (rzepakowy, sojowy, kokosowy) może być z powodzeniem podawany koniom, jako uzupełnienie energii w dawce bez ryzyka nadpobudliwości i jest przez konie bardzo dobrze tolerowany. Produkty o wysokiej zawartości oleju można podawać jednak koniom wolnym od problemów w obrębie wątroby i trzustki - u tych nadmierna ilość oleju w diecie może prowadzić do biegunek. Kolejnym słabym punktem olejowanych sieczek jest podatność oleju na utlenianie - olej pod wpływem powietrza i światła dość szybko jełczeje. Z tego powodu zarówno sieczki jak i pasze z dodatkiem oleju mają realnie znacznie krótszy termin przydatności do spożycia i po otwarciu opakowania szybko tracą swoje właściwości.

Jakie dawki należy stosować?

Ilość sieczki w pojedynczej porcji paszy możemy regulować zależnie od potrzeb. Jeśli powodem wprowadzenia ich do jadłospisu jest wyjątkowo żarłoczny koń, który wciąga swoją porcję w minutę zapominając, że powinien ją najpierw pogryźć, dodajemy sieczkę w ilości, która rozwiąże problem. Na ogół wystarczy garść lub dwie. Szczególnie ciężkie przypadki można rozwiązywać sieczką o dużej zawartości słomy, która jest najbardziej pracochłonna do zjedzenia.

U koni z problemami trawiennymi (wrzody, tendencja do kolek, biegunek) posiłek powinien składać się z równych objętości paszy treściwej i sieczki. Ma to szczególne znaczenie dla koni wrzodowych, dla których najbardziej wartościowe są niemelasowane sieczki z lucerny. Dobrą praktyką jest podawanie takiemu koniowi jednej lub dwóch garści lucerny przed treningiem, by zabezpieczyć jego żołądek przed drażniącym działaniem kwasu solnego i kwaśnej treści przemieszczającej się w żołądku podczas ruchu.

Koniom otyłym i cierpiącym na zaburzenia metaboliczne, u których wskazane jest ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie zboża z diety, sieczki mogą stanowić bazę zbilansowanych posiłków, którą możemy uzupełnić suszem z warzyw i owoców, makuchem lnianym, łuską słonecznika, ziołami itd.

Podsumowując - każdy koń skorzysta na włączeniu sieczek do diety. Wybór produktów jest ogromny i z pewnością dla każdego konia można znaleźć taki, który będzie mu odpowiadał. Sieczki mają jeszcze jedną ogromną zaletę - są ekonomiczne ;)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl