Jak pomóc przetrwać koniom w trakcie upałów?
Jak pomóc przetrwać koniom w trakcie upałów?

Wysokie temperatury i upały dają się we znaki nie tylko nam, ale również naszym koniom. W takie dni bardzo ważny jest stały dostęp do wody nie tylko w boksie, ale również i na pastwisku. Trzeba również pamiętać, że w upalne dni konie piją znacznie więcej, dlatego należy przeprowadzać regularne kontrole ilości wody, czy nie jest jej za mało, czy się nie skończyła, albo jej resztka za bardzo nie nagrzała. Jeżeli chodzi o trening należy dostosować go do panujących warunków- nie bierzmy konia na jazdę w najcieplejszą porę dnia, przełóżmy trening na godzinny poranne lub wieczorne, kiedy słońce nie świeci i grzeje już tak mocno, a temperatura jest troszkę niższa.

Spis treści 

  1. Jak schłodzić konia?
  2. Jak konie znoszą upały?
  3. Czy podawać koniowi elektrolity?
  4. Kiedy podawać koniowi elektrolity?
  5. Jak wybrać dobre elektrolity dla konia?
  6. Udar cieplny u koni? Jak go rozpoznać i jak zapobiegać? 

Jak schłodzić konia?

Najbardziej popularnym sposobem na szybkie schłodzenie konia jest kąpiel, albo polanie go wodą. Pamiętajmy tylko o tym, że woda nie może być za zimna lub lodowata- musi być przyjemnie chłodna, aby nie wywołać szoku u konia. Polewanie zaczynamy od chłodzenia nóg, później przenosimy się na szyję i klatkę piersiową, następnie polewając całego konia.

Możemy również zastosować zimne okłady- możemy do tego użyć np. ręcznika, który zanurzamy w zimnej wodzie. Po paru chwilach wyciągamy ręcznik, odsączmy nadmiar wody i kładziemy na konia. Najszybciej działa położenie takiego ręcznika na szyję i w okolicę za uszami.

Kolejnym sposobem na schłodzenie może być moczone siano- wystarczy, że siano w siatce włożymy do wanny lub kasty z zimną wodą, potrzymamy je 15-30 minut i od razu podamy koniowi. Nie tylko pozbędziemy się kurzu i pyłków, ale schłodzimy konia.

Schłodzić konia możemy również podając mu chłodną, czystą wodę. Pamiętajmy jednak, że jeśli koń jest tuż po wysiłku fizycznym lub jest bardzo rozgrzany nie możemy mu pozwolić na wypicie zbyt dużej ilość zbyt zimnej wody, ponieważ możemy wtedy doprowadzić do szoku.

Kolejnym sposobem jest ogolenie konia. Jeżeli nasz koń ma gęstą, długą sierść, szybko lub nadmiernie się poci warto jest pomyśleć o goleniu. Pamiętajmy tylko, żeby nie zostawić za krótkiej sierści, ponieważ jest ona również ochroną przed promieniami słonecznymi.

Jak konie znoszą upały?

Konie najbardziej lubią temperaturę w okolicach 15 stopni- jest ona dla nich najbardziej komfortowa, ale jako zwierzęta dawne stepowe, są one grupą zwierząt domowych, które najlepiej znoszą wszelkie zmiany pogodowe oraz nagłe skoki temperatury. Ale jeżeli nadchodzą gorące, upalne dni, możemy naszym koniom trochę pomóc- nie tylko konia schładzając i pilnując stanu, poziomu i temperatury wody na pastwiskach, ale również dbając o sam stan padoków na które wychodzą konie. Przede wszystkim na padokach konie powinny mieć zapewnione miejsce z cieniem, gdzie będą się mogły schować i odrobinkę ochłodzić, odpocząć od palącego słońca. Jeżeli mamy konia z dużą ilością nie pigmentowanej skóry na ciele możemy go dodatkowo zabezpieczyć kremem z filtrem UV w tych miejscach.

Czy podawać koniowi elektrolity?

Przede wszystkim w boksach powinniśmy zapewnić koniom stały dostęp do lizawki solnej- w ten sposób konie są w stanie sobie same regulować zapotrzebowanie na sole mineralne. Jeżeli mamy konia sportowego, pracującego rekreacyjnie lub nawet lekko, ale koń ma wzmożony wysiłek należy wtedy sięgnąć po preparaty zawierające elektrolity i podawać je dodatkowo, aby wyrównać gospodarkę wodno-elektrolitową. Równowaga elektrolitowa jest kluczowym elementem do prawidłowego funkcjonowania mięśni w tym mięśnia sercowego, a także odpowiada za prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych. A co tą są elektrolity? Elektrolity to nic innego jak rozpuszczone minerały w postaci jonowej, zawierające jony w różnych stężeniach.

Do najważniejszych elektrolitów należą: sód, wapń i magnez. Są one niezbędne do prawidłowych funkcji życiowych, a żeby organizm konia funkcjonował prawidłowo nie może ich zabraknąć w diecie.

Kiedy podawać koniowi elektrolity?

Wraz z utratą wody, podczas gdy koń się poci- traci on również cenne elektrolity, czyli sole.  Są one również wydalane wraz z moczem i kałem. Dlatego tak ważne jest podawanie ich nie tylko po wzmożonym wysiłku fizycznym, treningu, zawodach, ale także po wystąpieniu biegunki, czy nawet zimą. Konie narażone są również na utratę elektrolitów w sytuacjach stresowych, kiedy nadmiernie zaczynają się pocić, czy w trakcie choroby oraz wysokich temperatur stojąc tylko na pastwisku. Elektrolity podajemy przede wszystkim po treningu lub przed w celu utworzenia w organizmie konia tzw. rezerwy. Jeżeli podajemy po treningu, dajmy koniowi chwilkę odpocząć, ostygnąć i wyrównać oddech.

Pamiętajmy jednak, że elektrolitów nie stosujemy jako codziennego suplementu- dajemy je tylko wtedy, gdy jest taka konieczność.

Jak wybrać dobre elektrolity dla konia?

Patrzmy przede wszystkim na składy produktów. Jeżeli na pierwszym miejscu jest cukier lub syrop kukurydziany możemy od razu wiedzieć, że nie będą one najzdrowsze dla naszego konia, a wyżej wymienione dodatki będą zbędnym wypełnieniem, które tylko zwiększą wagę produktu. Dobre elektrolity to takie, które będą się odpowiednio wchłaniać, dlatego pierwiastki w elektrolitach powinny być w formie chlorków lub octanów.

Preparaty elektrolitowe powinny zawierać: chlorek sodu, chlorek wapnia, octan wapnia, chlorek magnezu i chlorek potasu. Są różne formy elektrolitów: możemy je kupić w granulacie, w formie sypkie, płynnej lub w tubkach. Forma nie ma znaczenia, jeżeli skład jest dobry. Dostosujmy formę do preferencji naszego konia.

Nasze elektrolity są w formie granulatu chętnie jedzonego przez konie. 
Sprawdź wydajne Elektrolyte w atrakcyjnej cenie. 

Udar cieplny u koni? Jak go rozpoznać i jak zapobiegać?

Jeżeli temperatura i wilgotność powietrza jest wysoka rośnie wtedy temperatura ciała koni. Przyczynia się to do trudności z oddaniem ciepła i potu na zewnątrz, co prowadzi do poważnych zaburzeń termoregulacji. Łatwo jest wtedy doprowadzić do przegrzania i udaru cieplnego.

Możemy go rozpoznać po kilku widocznych objawach, takich jak:

  • znaczne przyśpieszonym oddechu,
  • podniesionej temperaturze, apatii,
  • niechęci do poruszania się,
  • kurczących się lub sztywnych mięśniach,
  • niechęci do picia, nie wydzielaniu potu,
  • a także koń może nie być w stanie utrzymać pozycji stojącej.

Gdy podejrzewamy u konia udar cieplny musimy niezwłocznie wezwać lekarza weterynarii, zabezpieczyć konia w miejscu z cieniem oraz od razu go chłodzić chłodną wodą lub obkładając szyję, boki oraz dolne części kończyn lodem. Aby zapobiec udarowi dbajmy o dostęp do wody w boksach i padokach, w gorące dni pilnujmy, aby konie na padokach miały zapewnione miejsce z cieniem oraz schładzajmy konie chłodną wodą, a także nie zabierajmy konia do pracy w najbardziej gorących porach dnia.

Autor: Agata Pęśko

Artykuł napisany pod nadzorem: - lek. wet. Aleksandra Naleszkiewicz-Kędra

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl